Pánske sandály a pantofle - hnědá
Sandály jsou tu odjakživa
Sandály existují téměř od počátku lidstva. Je to druh obuvi, který, i když primitivně, ale přeci jen využívaly již civilizace před tisíci lety a jasně to dokazují i nálezy ze starých pohřebišť. I ve starém Egyptě, považovaném za matku civilizace, je možné najít mumie, pochované s několika páry sandálů a pantoflí. Není to náhoda, vždyť staří Egypťané věřili, že smrtí nic nekončí, naopak začíná, proto si do hrobek nechali uložit vše, co budou v novém životě potřebovat. A bez sandálů to, tedy alespoň u urozených Egypťanů, nešlo. Egypťané měli sandály z palmových listů a papyru. Někdy jsou dokonce viditelné na nohách egyptských soch a na reliéfech, kde je možné najít i funkci tzv. nosičů sandálů. Podle Herodota byly sandály z papyru součástí požadovaného a charakteristického oděvu egyptských kněží.
Ve starověkém Řecku byly sandály nejběžnějším typem obuvi u žen. Tím, že většinu času trávily doma, sandály se staly i pohodlnou domácí obuví. Řecké sandály se vyznačovaly množstvím řemínků, kterými se bezpečně připevnily k noze. Vršek sandálů byl obyčejně z barevné kůže. Podrážky byly vyrobeny z hovězí kůže, byly ještě lepší kvality a tvořeny několika vrstvami. Ve starém Římě si obyvatelé vyřezávali kozačky a sandály se složitým designem.
Ten, kdo si sandály přivlastnil nejvíce, byli právě Řekové. Nakonec, slovo sandály pochází z řeckého výrazu σάνδαλον: sándalon.
Starověké levantské sandály („biblické sandály“) byly vyrobeny z nezpracované kůže a suché trávy a měly tkaničky anebo provazy vyrobené z jednoduchých levných materiálů. I když někdy obohaceny o zlaté nebo stříbrné korálky a dokonce i drahokamy.
V Evropě je pár historických sandálů z papyrových listů zdokumentovaný zhruba z doby před 1500 lety. I když se jednalo víceméně o ranější verzi flip-flopů z různých materiálů.
Pohodlí a lehkost nadevše
I když sandály od svého prvního použití dodnes přešly výraznými designovými a materiálovými změnami, jeden očekávaný atribut jim zůstal – mají být pohodlné a svého nositele anebo nositelku nemají na noze obtěžovat. V opačném případě jste si je nevybrali správně. Protože sandály nohu z velké části obnažují, je důležité aby části boty, které k noze přiléhají, byly pevné a vaše kroky neohrozily. Noha se nemá hýbat natolik, aby se z řemínků vyzula, proto je třeba správně vyzkoušet, jak sandál drží prsty, chodidlo a kotník. Je už jen na Vás, kolik „volnosti“ v podobě střihu sandálů noze dopřejete. Odborníci radí, abyste si nevybírali pánské sandály, ve kterých se noha příliš hýbe až ztrácí. Navzdory tomu je možná dobré vyzkoušet si i model, který je zhruba o půl čísla větší než ten, který běžně nosíte. Celé chodidlo by mělo být v souladu s podešví (netrčet, ale ani nemít dost prázdného místa) když vzpřímeně stojíte.
Sandály jsou středem vesmíru
Sandály jsou sice velkou slabostí a botníkovým hitem každoročně mezi ženami, ale netřeba zapomínat ani na pány. Také jsou okamžiky, kdy se potřebují cítit uvolněné, stylově a moderně. Pánové jsou pragmatičtější. Stylová barva, udržitelný materiál, rychlé zapínaní (suchý zip) a nadčasovost. Pánské sandály jsou volnočasová obuv, u které se dá pokazit pouze jedno, a sice zkombinovat je s ponožkami. Ať k tomuto módnímu faux pas nedojde ani jen v poblouznění na dovolené!