Dámské espadrilky - Tamaris
Lehké jako španělské léto
Svěží historie espadrilek začala už ve 13. století v Katalánsku a Baskicku. Slovo „espadrille“ pochází z katalánského „espardenya“, což je odkaz na rostlinu, která tvoří ikonickou podrážku boty a která se původně používala na výrobu lan a v košíkářství.
Na začátku to byla obuv chudých – lehce nazouvatelné boty nosili rolníci, tanečníci a pěchota, zatímco zámožní a mocní měli kožené holiny anebo hedvábné papuče. Druh obuvi = společenský status.
Espadrilky jako boty dělnické třídy dokonce nosili i katalánští vojáci ve španělské občanské válce. Nešlo však o aktuální módu. Boty se sice rychle opotřebovaly (což znamenalo časté výměny), ale byly pořád levnější než ty vojenské.
Původní výrobní proces espadrilek byl velmi složitý a k vytvoření nášlapných vrstev bylo potřeba mnoho řemeslníků, další řemeslník známý jako alpargatero na výrobu provazových podrážek a nakonec krejčová, která šila svršek a pásky z látky. Tvrdá práce se ale vyplatila, výsledná obuv byla lehká a flexibilní - perfektní pro teplé podnebí Pyrenejí a aktivní životný styl jejich obyvatelů.
Dostali i Yves Saunt Laurenta
Kdysi obuv zemědělců, poté obuv městských dělníků, espadrilky si oblíbili zejména na francouzském atlantickém pobřeží Baskicka a španělském pobřeží Středozemního moře od Granady po Gironu, kde je během jarních a letních měsíců nosí mnoho mužů a žen. Designové espadrilky jsou nyní široce dostupné. Zpravidla se vyrábějí ve Francii, Španělsku a jižní Asii. Moderní espadrilky jsou určeny především pro ženy, nechybějí však ani trendy modely pro muže.
Podrážky espadrilek mohou být platformové nebo klínové z přírodního vlákna. Svršky mohou být vyrobeny z téměř jakékoliv látky a mohou mít otevřené nebo uzavřené prsty, otevřenou nebo uzavřenou zadní část a mohou být nazouvací nebo přivázané ke kotníku pomocí šňůrek. Na trhu jsou dnes tisíce odrůd espadrilek, od levných výhodných modelů až po vysoce kvalitní mezinárodní značky.
V USA se tento jednoduchý a funkční styl obuvi stal módním ve 40. letech. Postava Lauren Bacall ve filmu Key Largo z roku 1948 měla na sobě espadrilky se šněrováním po kotníky.
Klínové espadrilky jako první zpopularizoval francouzský módní návrhář Yves Saint Laurent. Na veletrhu v Paříži roku 1970 přišel do kontaktu se španělským výrobcem espadrilek Castañerem. Yves Saint Laurent celé měsíce marně hledal někoho, kdo by mu vyrobil klínové espadrille. Castañerovi se podařilo interpretovat vizi Laurenta a klínové espadrilky byly na světě a staly se hitem.
Styl espadrilek byl ve Spojených státech oživen znovu v 80. letech díky úspěchu seriálu Miami Vice. Boty si obouval Sonny Crockett alias Don Johnson. A to už bylo co říct!
J Lo se v nich protancovala na vrchol
Espadrilky byly během 20. století na výsluní díky mnoha osobnostem kultury, sportu a módy. Jejich ambasadory byli Picasso, Salvador Dali, J.F Kennedy, Jennifer Lopez nebo zmiňovaný Yves S. Laurent. Jelikož my na Robelshoes.cz známe tu lehkost, funkčnost a nonšalantnost, přimlouváme se za ně i my. Váš další letní model už na Vás čeká!