Korkové boty jako obuvnický fenomén
Nejen proto, že je léto, ale hlavně proto, že je léto, otázka pro Vás zní: Máte na nohou korkové pantofle? Nebo jste si právě vyzuli sandály s korkovou podrážkou? Nebo jste již vyzkoušeli i korkovou stélku v teniskách? Korkové stélky a podrážky dominují zejména v letní obuvi (pomineme-li např. celoroční pantofle Birkenstock), proto jsme se dnes rozhodli na korek jako materiál v obuvnickém průmyslu blíže podívat.
Jak vlastně fenomén korkových bot vznikl? Přestože to nemáme podložené, některé zdroje tvrdí, že korek na podrážky svých sandálů používali už starověcí Řekové či Římané. V současnosti po něm výrobci obuvi sahají proto, že má neuvěřitelně pozitivní vlastnosti – na samotnou obuv i na životní prostředí.
Korek pochází z korkových dubů, jmenovitě Quercus suber, které se vyskytují ve Středomoří, na Pyrenejích a v severní Africe. Tento dub patří mezi stálezelené stromy, tedy zachovává si zelené listy po celý rok. Původ má někde ve třetihorách. Dnes je přibližně 60 procent světových korkových lesů v Portugalsku a Španělsku, přičemž tyto dvě země jsou zodpovědné za 80 procent skutečné světové produkce korku. A přestože se korek od 17. století neodmyslitelně spojuje se zátkami lahví, rozhodně má navíc.
Jaké mají Vaše boty, ve kterých je použit korek, výhody? Proč je tento materiál stále oblíbenější?
Korek umí absorbovat nárazy
A to je u obuvi fantastické! Velká elasticita korku snižuje namáhání kloubů a nabízí nízký přenos nárazů na Vaše kolena, kotníky a lýtka. Korek a jeho schopnost tlumit nárazy dokáže udržet patu a chodidlo v ortopedicky správné poloze. Chůze v korkových botách je výhodná nejen pro nohy ale také pro celé tělo.
Korek se přizpůsobí chodidlu
Jakmile začnete své korkové boty nosit, Vaše nohy začnou materiál zahřívat. Tato schopnost s pomocí tělesné hmotnosti způsobí, že stélka, vložka boty získává formu Vašeho chodidla. Jednoduše postupem času získáte maximální pohodlí! Co je zajímavé, tato schopnost korku se časem zlepšuje. Čím je Vaše obuv starší, tím je přizpůsobivější a komfortnější! Abyste se však nebáli nějakého „rozpadnutí se“, je třeba dodat, že i přes svou flexibilitu korek jako takový zůstává pevný, například ve srovnání se syntetikou či gumou. I při dlouhém nošení zachovává správnou podporu klenby nohy a zarovnání chodidla.
Korek má antibakteriální vlastnosti
Korek je ve své podstatě antibakteriální produkt, takže si poradí také s případným zápachem nohou. Dokáže mu předcházet a také zabraňuje tvorbě plísní. Aby se Vaše korkové boty projevily, je třeba je po vyzutí nechat alespoň na další den odpočívat a vysušit. Při dalším obutí budou zase vonět jako nové.
Korek je "eko" - udržitelný a rozkladatelný
Věděli jste, že korek neuvěřitelně udržitelný? Při jeho sklizni se nevykácejí stromy, ale sbírá se kůra, která v případě korkového dubu dozrává zhruba každých 9-13 let. První sklizeň se provádí 25 let po výsadbě. Materiál se sklízí ze stromů v období mezi květnem a srpnem, kdy se kůra dá snadno oddělit od samotného stromu, aniž by se poškodila spodní vrstva felogenu pod ní. Korkové produkty jsou následně snadno recyklovatelné.
To, že se kůra z korkových dubů sklízí, není dokonce ani handicap pro životní prostředí. Poté, co se kůra odloupí, začne růst nová a strom vysaje z atmosféry až pětkrát více uhlíku. Tím se podporuje fotosyntéza, která je pro nový růst nezbytná.
Korkové boty nejsou jen módní trend
Právě pro tohle všechno je korek v botě víc než jen módní trend. Výrobci obuvi i spotřebitelé si jej oblíbí pro jeho elasticitu, nepropustnost, nízkou hustotu a izolační vlastnosti. Stélky z korku jsou ideální!
Pokud jste někdy viděli reálnou konstrukci boty, víte, že se mezi podrážkou a svrškem vytvářejí materiálové vrstvy a je tam tzv. mezipodešev. Pokud je kožená, je přirozená a maximálně odolná, ale na druhou stranu může být i tuhá a botu zatíží. Syntetické pěnové mezipodešve snižují hmotnost boty a poskytují odpružení, ale nejsou obzvlášť odolné. Takový korek má v sobě obojí - je přirozený, odolný a zároveň lehký! A právě toto je obuvnická výhra!
Přizpůsobivá korková stélka je skvělá do společenských bot a holínek. Výroba celokorkových vložek do bot jde dobře např. zmiňované značce Birkenstock, ke korku stačí před „vypečením“ přidat jiný materiál, ku příkladu latex a produkt je výborně užívání schopen.
Do dalších druhů bot – například tenisek – se korek dostal jen relativně nedávno, když ho začali používat Nike, Adidas, Puma či Vans.
Vraťme se ale zpátky k létu: právě pantofle a sandály z korku jsou díky zmíněným vlastnostem mazlíčky publika a jinak to nemusí být ani letos. Zvolíte-li sandály se skutečnou korkovou podrážkou, nejen imitací, dostanete dva v jednom: korkové boty, které budou nejen krásné, ale i funkční.